22. 4. 2009

22. duben je světovým Dnem Země. Proto se na naší škole již druhým rokem konal projektový den. V rámci 1. stupně absolvovali žáci 8. dubna ekologický pořad Tonda na cestách. Tato tzv. putovní výstava, která na naší škole již jednou proběhla, seznamuje děti zábavnou formou s tříděním odpadů. Dětem se tato hravá „hodinka s Tondou“ velmi líbila.

Žáci 2. stupně absolvovali během Dne Země různé akce.

Šesťáci navštívili Sběrný dvůr městské části Praha 20, kde se na vlastní oči přesvědčili, co všechno se dá do sběrného dvora odvést.

Žáci 7. tříd se na místním úřadě zúčastnili besedy s pracovnicí odboru životního prostředí a dozvěděli se toho spoustu nového. Například kolik „sběrových hnízd“ je na území Horních Počernic, kdo se stará o údržbu a zeleň a třeba i jaké jsou pokyny pro kácení stromů.

Osmáci v rámci hodin výtvarné výchovy zpracovávali odpadový materiál. A tak vznikla naprosto unikátní díla ze zbytkového plechu, starých CD či papírových rolí.

Deváté třídy vyrazily do terénu, konkrétně do zařízení ZEVO v Praze 10 – Malešicích.

Po úvodní přednášce o systému zpracovávání odpadů všichni nasadili slušivé helmy a vydali se na obhlídku spalovny. Všichni byli překvapeni, že v takovém obrovském komplexu pracuje pouze 80 stálých zaměstnanců, neboť celý provoz je řízen počítačově. Děti si prohlédly i tzv. bunkr, kde se vysypává všechen přivezený odpad. To ale musely vyšplhat do výšky 26 metrů, odkud jeřábníci zasypávají obří kotel odpadky. Byl to pro ně obrovský zážitek, protože do těchto prostor se málokdo dostane.