30. 5. – 3. 6. 2011

V týdnu od 30.5. do 2.6.2011 ve školní družině při ZŠ Ratibořická probíhal projektový týden Zdravého životního stylu. Tento týden byl vyvrcholením projektu Jaro, léto, podzim, zima – s naším zdravím je nám prima.

Děti hledaly a třídily informace o zdravém životním stylu – do kterého patří nejen zdravá výživa, ale i pohyb. Žáci si přinesli své sestavené jídelníčky z domova a také obrázky potravin, které třídili na více a méně zdravé potraviny.

Na každý den byl připraven bohatý program. V pondělí proběhlo zdravé vaření s šéfkuchařem V. Pauknerem. Každé z dětí si mohlo upéct hned několik palačinek z celozrnné i špaldové mouky, potřít připravenými pomazánkami z tvarohu s různými příchutěmi, sýrů, marmelád a posypat semínky a sušeným ovocem. Jako příloha se podávala čerstvá zelenina.

Děti si také uvědomily důležitost pohybu pro svůj organismus a správný vývoj. Poznaly, že pravidelný pohyb patří ke zdravému životnímu stylu. Proto se další den konalo sportovní odpoledne, kdy děti plnily různé disciplíny. Na jejich plnění nám pomohli dohlížet žáci 9.A a 8.A.

Ve středu proběhla interaktivní beseda o zdravé výživě s nutriční terapeutkou paní Markovou a přípravou fresch nápojů panem Pauknerem. Děti samy sestavovaly možný jídelníček od snídaně až po večeři. Také si mohly ochutnat šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny, jako jsou banány, jahody, víno, pomeranče, jablka a mrkev.

Ve čtvrtek se konala beseda s vedoucí školní jídelny paní Míkovou, která dětem vysvětlila, proč se musí zařazovat některá „nepopulární“ jídla do jídelníčku školní kuchyně a proč jsou tak důležitá pro náš organismus. Dětem byly zodpovězeny všechny jejich dotazy týkající se stravování.

Závěrem bych chtěla moc poděkovat našim sponzorům – velký dík patří paní Haně Moravcové, která dětem zdarma věnovala celozrnné pečivo z Pekařství Moravec, dále paní Tůmové za ovoce a zeleninu, paní Markové za její čas a poučnou besedu, panu Pauknerovi za jeho citlivý a trpělivý přístup k dětem, žákům z 9.A a 8.A za pomoc při realizaci sportovního odpoledne a také vedení naší školy v čele s paní ředitelkou Janou Neudertovou za podporu.

[justified_image_grid facebook_id=413339655541957 facebook_album=414317075444215 limit=250]