2. – 9. 10. 2007

V úterý 2. 10. jsme zahájili výměnný pobyt uvítáním našich hostů na nádraží. Odtud odjížděli všichni do českých rodin.

Druhého dne ráno jsme podnikli prohlídku naší první trasy po Starém Městě. Přiblížili jsme si historická fakta z našich dějin a vyprávěli si staré pověsti, které se vztahují ke Staroměstskému orloji a náměstí, Ungeltu a Josefovu. První úsek jsme zakončili na Novém Městě, v samém centru.

Odpoledne jsme absolvovali na Chvalské tvrzi kulturní program a soutěže v rámci Dnů německé kultury.

Čtvrteční den jsme zahájili „školním vyučováním“. Ve třech hodinách jsme německé hosty vyučovali zeměpisu, hudbě, poté si Češi změřili své síly se svými protějšky při sportovním utkání. Po brzkém obědě jsme se vydali za dalším poznáváním Prahy.

Národní třídou jsme prošli přes vltavský most až pod Petřín. Lanovkou jsme vyjeli nahoru, kde jsme se posilnili a popovídali si o místních zajímavostech. V bludišti jsme si užili „podívané“ a poté se posilnili ve venkovním občerstvení. Někteří se vyšplhali mezitím na rozhlednu.

Cesta zpátky probíhala rovněž v dobré náladě, ba dokonce nám sluníčko na chvíli osvětlilo panoráma Prahy.

Okolo 18. hodiny jsme již zahajovali na Chvalech druhou část slavnostního programu k Týdnu německé kultury na Chvalské tvrzi.

Domácí úkol pro všechny žáky pro dnešek zněl: jít brzy na kutě, protože zítra nás čeká celodenní výlet mimo Prahu.

Pátek 5.10. – Ráno nás odvezl autobus do Koněpruských jeskyní, v nichž jsme absolvovali důkladnou prohlídku. Poté se děti v přírodě posilnily a brzy jsme pokračovali směr Beroun. Prošli jsme si staré jádro města a někteří navštívili místní cukrárnu.

Asi po hodince jsme už uháněli na Karlštějn. Na hradě nás čekala prohlídka s výkladem a krátká pauza na nádvoří. Hostům se všechny prostory hradu velice líbily a bylo vidět, že si tento výlet všichni opravdu užívali.

Zpáteční cesta proběhla hladce a okolo šesté hodiny jsme vystupovali před Chvalskou tvrzí. Tady jsme se zúčastnili slavnostního zakončení Týdne německé kultury. Program byl vskutku velice pestrý : kulturní vystoupení, velice přínosná diskuze, znamenité pohoštění.

Sobota 6.10. – Sobotní dopoledne strávili naši hosté krátkou prohlídkou zámeckých prostor na Chvalech a ukončili je společným obědem ve školní jídelně.
Odpoledne pak využili všichni k nákupu dárků a k různým sportovním aktivitám.

Neděle 7.10. – Neděli strávili německé děti v českých rodinách; někteří tento den prožili na rozmanitých akcích ve sportovních areálech, podívali se do ZOO, do divadla, několik dětí cestovalo do Krkonoš a Jizerských hor.
My dospělí jsme pak našim německým kolegům dělali doprovod po některých pražských památkách.

Pondělí 8.10. – Velmi náročný a dlouhý den – avšak rozhodně se vydařil k neskrývané spokojenosti všech!

Vydali jsme se na poslední část Královské cesty: od Karlova mostu přes malostranské ulice na prohlídku Pražského hradu. Počasí bylo jako na objednávku a osvětlené Hradčany i poté celkový pohled shora na Prahu udělaly obrovský dojem.

Na oběd jsme přijeli už opět do školy. Po něm následoval ještě nácvik večerního programu s německými dětmi a pak jsme se již chystali na závěrečný večírek.

Rozloučení bylo více než dojemné, vystoupení všech dětí nebývale zdařilé. Bylo zřejmé, že nešlo jen o formální děkovné projevy našich hostů, ale že vše, co zde bylo řečeno, bylo též cítěno!

Pocit z vydařeného týdne byl vskutku hřejivý.

Úterý 9.10. – Dnes probíhalo už jen loučení na nádraží. A neobešlo se to bez slziček na obou stranách. Dojetí neskrývali ani rodiče, kteří přijeli své hosty vyprovodit. Náročný, ale úspěšný týden je za námi, a nezbývá než se těšit, že ta naše návštěva na jaře bude stejně tak zdařilá.

[justified_image_grid facebook_id=413339655541957 facebook_album=414835992058990 limit=400]