23. 3. 2011

Ve středu 23. března 2011 jsme se my, žáci 7. A a 7. B, vypravili se svými vyučujícími na prohlídku Ekotechnického muzea. Připomněli jsme si tak světový Den vody, který připadá na 22. března.

Muzeum se nachází v památkově chráněném areálu staré čistírny odpadních vod, která patří mezi významné objekty naší průmyslové architektury a národní kulturní památku.

Vnořili jsme se do podzemí provozní budovy čistírny, kde jsme se seznámili s historií stokování a čištění odpadních vod. O patro výše, v parní strojovně, jsme obdivovali dodnes funkční parní stroje.

Udivilo nás, že i v dnešní době by mohla čistírna fungovat. Čistírna totiž byla vybudována na začátku 20. století podle plánů architekta Ing. Williama Heerleina Lindleyho, a to v pražském podzemí.

Město mělo v té době nejčistší odpadní vodu v Evropě. Zaujala nás informace, že při stavbě bylo využito 7 milionů cihel, kterým se říká zvonivky. Dodnes jsou zachovalé – možná proto, že byly před použitím pečlivě zkontrolovány.

Informaci o počtu cihel jsme chtěli ihned ověřit, ale byli jsme našimi vyučujícími nelítostně navráceni do školních lavic.

[justified_image_grid facebook_id=413339655541957 facebook_album=420054034870519 limit=54]