Granty MČ Praha 20
Trvalkový záhon „ Kytičky naší babičky“
Záhon byl vysazen 25. září 2015 a zamulčován štěrkem 4.listopadu 2015.
Kdo
Záhon vysadili při společné akci žáci 1. a 9. tříd a děti ze všech oddělení školní družiny ZŠ Ratibořická.
Díky komu
Záhon byl vysazen díky přidělení účelového neinvestičního příspěvku z rozpočtu MČ Praha 20 na podporu aktivit v rámci projektu Zdravá MČ Horní Počernice a MA 21
Moc děkujeme !!!
Informace o výstavbě
Charakteristika výsadby trvalkového záhonu s extenzivní údržbou
Trvalkový záhon pro školní zahradu, který je navržen jako přírodě blízké společenstvo s vyšším stupněm autoregulace a extenzivní (minimalizovanou) údržbou poskytne mnoho výhod. Hlavní výhodou jsou především snížené nároky na péči o tento druh výsadby. Kromě doby po vysazení trvalek a delšího období sucha není zálivka téměř potřeba. Mulčovací štěrková vrstva zabraňuje růstu plevelů a udržuje stabilní vlhkost v půdě.
Základem trvalkové směsi jsou především trvalky a letničky, které jsou doporučeny pro tento typ výsadeb (dle certifikované metodiky VÚKOZ, v.v.i.: 2/2011-050). Je vhodné je doplnit například rostlinami, které zdomácněly už v zahradách našich babiček a jsou zajímavé svými poetickými lidovými názvy. Při výběru rostlin jsme zohlednili dobu kvetení tak, aby výsadba byla atraktivní především mimo období hlavních prázdnin (červenec – srpen).
Výsadba se doplňuje cibulovinami, které jsou důležité především pro jarní aspekt kvetení a do doby plného zapojení trvalek (cca 2-3 roky) a dále přímo vysetými letničkami a dvouletkami. Předpokládá se samovolné přesévání letniček i trvalek i v dalších letech.
Podpora biodiverzity
Protože během roku se do záhonu zasahuje jen velmi málo a odkvetlé rostliny zůstávají na záhonech i přes zimu, poskytují tak potravu i úkryt především hmyzu
a drobnému ptactvu.
Návrh úpravy
Návrh úpravy: při zakládání záhonu na místě původního trávníku jsme využili stávajících půdních podmínek. Provedlo se pouze sejmutí travního drnu, s následným prokypření do hloubky 10 cm, vylepšení půdy kvalitním substrátem a výsadba rostlin.
Po výsadbě se záhon zamulčoval štěrkovým mulčem (frakce 8/16 nebo nejbližší vyšší či nižší) v tl. 6 cm. V přední části záhonu je umístěna informační tabulka se seznamem rostlin a jejich českým a latinským názvem.
Postup výsadby
Rostliny se vysazují v počtu cca10 ks na 1m2 trvalek, 20 ks na 1 m2 cibulovin, dle seznamu rostlin.
Osazovací plán není nutný, nebo může být pouze orientační, protože preferujeme přírodní vzhled společenstva. Nejprve jsme rostliny nejvyšší, solitérní, jejich velikost se pohybuje většinou kolem 80-100 cm (sází se po 1-3 ks) ty by měly být zastoupeny 10-15% z celkového počtu rostlin, dále po 3-10 ks trvalky skupinové, většinou střední velikosti 30-50 cm v zastoupení 35-60% z celkového počtu rostlin a půdopokryvné, velmi nízké až plazivé druhy, rostoucí v menších skupinkách 5-15 ks v zastoupení 35-50% z celkového počtu. Jednotlivě, rovnoměrně mezi ostatní rostliny vysadíme druhy vtroušené. Dodržujeme pravidlo, že v případě jednostranných výsadeb např. před zdí budovy sázíme nejvyšší rostliny dozadu a směrem dopředu se výška rostlin snižuje, u výsadeb přístupných z obou stran budou nejvyšší rostliny vysazeny doprostřed záhonu. Cibuloviny se vysadí do hnízd mezi trvalky a do zbylých míst se vysejí letničky a dvouletky. Nejvhodnější dobou pro realizaci je podzim z důvodu vysazování cibulovin.
Po výsadbě se rostliny důkladně zalijí, v případě dlouhodobého sucha je vhodné zálivku několikrát zopakovat. Plocha se co nejdříve zamulčuje vrstvou minerálního mulče frakce 8/16 nebo nejbližší dostupné v tl. 6 cm.
Údržba
Zálivka není zařazena do činností pravidelné údržby. Směs trvalek do extenzivních výsadeb má být komponována tak, aby zvládla extrémní podmínky městského klimatu s vyjímkou dlouhotrvajícího sucha. Rostliny se zalijí ihned po výsadbě a během následujícího roku.
Odplevelení je důležité především v prvních letech po výsadbě. Plevel je třeba průběžně a včas opatrně odstraňovat.
Sestřih se provádí v předjaří, ideálně koncem února – začátkem března. Rostliny se zastřihnou cca 5cm nad zemí, ručně – nůžkami.
Zhotovitel prací a realizační tým
Výsadbu rostlin, zamulčování štěrkem a zalití po výsadbě provedli žáci ZŠ Ratibořická při společné akci. Odplevelování a jarní sestřih budou žáci provádět např. v hodinách ekologické výchovy nebo biologie, případně v rámci workshopů – společně s rodiči, či zájemci z řad veřejnosti.
Potřebný materiál a nářadí
Rostliny pro výsadbu byly zakoupeny v trvalkové školce PERENY v Hlavenci.
Štěrkový mulč nám poskytla MČ Horní Počernice, jedná se vlastně o posypový materiál.
Pro výsadbu rostlin jsme potřebovali zahradnické lopatky, konve na zalévání, kbelíky na odnos odstraněného plevelu na kompost. Pro jarní sestřih rostlin potřebujeme zahradnické nůžky.